Repertuar

Premiera w Teatrze Mazowieckim

16.10.2015

Już 25 listopada o godz. 19:00 kolejna premiera w Teatrze Mazowieckim. Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie – monodram w wykonaniu Ewy Wencel.

fot. Andrzej Wencel

fot. Andrzej Wencel

Promieniowanie to opowieść o życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Nie jest to jednak typowy spektakl biograficzny. Encyklopedyczne fakty, szkolna wiedza o życiu noblistki zderzają się tu z materią codzienności. Codzienności niełatwej dla kobiety łamiącej wszelkie schematy i konwencje, wychodzącej poza pojmowane po mieszczańsku normy dobrego smaku. Promieniowanie to opowieść o konsekwentnej walce o marzenia – spektakl o realizacji pasji tak wielkiej, że niemożliwej do stłumienia nawet wobec przeciwności obyczajowych, rodzinnych, osobistych. Postać Skłodowskiej-Curie odzierana jest z mitu. Obserwujemy jej walkę o niezależność – kobiety naukowca w świecie zarezerwowanym dotąd wyłącznie dla mężczyzn, żony i matki realizującej swoje pasje, emigrantki zmagającej się z niechęcią otoczenia.

„Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” to spektakl twórców „Czasu honoru” Jarosława Sokoła i Ewy Wencel oraz producentki spektaklu „Grace i Gloria” Joanny Cywińskiej.

Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki
realizacja: estinet.pl