Repertuar

Teatr Mazowiecki w sieci / repertur w marcu i kwietniu 2015

17.03.2015

 

Pod kierownictwem Teatru Mazowieckiego została powołana sieć partnerskich scen na Mazowszu. Jej celem jest stałe prezentowanie w mazowieckich ośrodkach i centrach kultury artystycznego i ambitnego repertuaru teatralnego.

Dzięki projektowi teatr na trwale wejdzie do kalendarza wydarzeń kulturalnych w następujących miejscowościach: Ciechanów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Mińsk Mazowiecki, Mława, Ostrów Mazowiecka, Siedlce, Sokołów Podlaski, Węgrów, Wyszków. Lista partnerów jest otwarta i z czasem będzie powiększana o nowe sceny.

Oficjalna inauguracja sieci i konferencja prasowa  z udziałem  przedstawicieli wszystkich ośrodków oraz mediów lokalnych z Mazowsza,  odbyły 23 lutego 2015 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury. W czasie spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie Porozumienia Partnerskiego oraz wybór ośrodka, w którym odbędzie się pierwsza premiera mazowiecka w dniu 30 marca 2015 rok.  Będzie ona miała miejsce w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.  Jest to spektakl poetycki „Miłość” na podstawie wierszy ks. Jana Twardowskiego, z udziałem znakomitych artystów: aktora Adama Woronowicza i muzyka Janusza Strobla. Patronat medialny nad premierą objęły: „Tygodnik Ciechanowski”, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, portal ciechanowinaczej.pl oraz ciechanow.tv.

 

REPERTUAR NA MAZOWSZU / marzec, kwiecień 2015

 • 17 marca 2015 / „Piękny świat”, recital poetycki
  obsada: Stanisława Celińska, Tomasz Bajerski (muzyka)
  Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie
 • 30 marca 2015 / PREMIERA MAZOWIECKA „Miłość”, spektakl poetycki
  na podstawie wierszy ks. Jana Twardowskiego

  obsada: Adam Woronowicz, Janusz Strobel (muzyka)
  Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie
 • 21 kwietnia 2015 / „Wieczór poezji z Zofią Kucówną”, spektakl poetycki na podstawie wierszy Julii Hartwig
  obsada: Zofia Kucówna, Małgorzata A. Komorowska (muzyka)
  Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim
 • 22 kwietnia 2015 / „Grace i Gloria” wg. Toma Zieglera
  obsada: Stanisława Celińska, Lucyna Malec
  Miejski Dom Kultury w Mławie
 • 25 kwietnia / spektakl „Wdowy” wg. Sławomira Mrożka
  obsada: Aleksandra Krzaklewska, Katarzyna Wajda, Mateusz Olszewski
  Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
 • 28 kwietnia / spektakl „Belfer” wg. Jeana Pierre-Dopagne’a
  obsada: Wojciech Pszoniak
  Grójecki Ośrodek Kultury

Główną korzyść sieci ma stanowić stworzenie alternatywnej oferty dla sztuki komercyjnej i zapewnienie mieszkańcom mazowieckich miejscowości bez instytucji teatru, stałego dostępu do artystycznych spektakli w wykonaniu najlepszych aktorów.

IDEA I MISJA
Projekt sieci scen na Mazowszu powstał w ramach wdrażania nowej strategii Mazowieckiego Instytutu Kultury, którego częścią jest Teatr Mazowiecki, do 1 października 2014 r. działający pod nazwą TEATRPRAGA.PL. Przynależność Teatru Mazowieckiego do Mazowieckiego Instytutu Kultury i wynikające z tego szanse oraz możliwości, wyznaczają kierunek działań. Nowa nazwa to znak konsekwentnie wdrażanych zmian w organizacji teatru, których celem jest wykorzystanie potencjału mazowieckich ośrodków kultury z nowoczesnym zapleczem sceniczno-technicznym. W projekcie bierze obecnie udział 11 instytucji kultury w: Ciechanowie, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Grójcu, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Ostrowi Mazowieckiej, Sokołowie Podlaskim, Siedlcach, Węgrowie i Wyszkowie. Wszystkie one zgłosiły chęć współpracy.

Projekt zakłada stworzenie silnej, rozpoznawalnej grupy partnerskich ośrodków kultury i zarazem grupy scen, która będzie identyfikowana poprzez działania teatralne i promocyjne oparte na jednolitej i wspólnej strategii komunikacji. W promocji sieci szczególny nacisk zostanie położony na jak najlepsze wykorzystanie mediów lokalnych Mazowsza oraz własnych możliwości promocyjnych partnerów sieci (głównym kanałem mają być emisje w salach ośrodków przed seansami filmowymi).

KORZYŚCI I ZAŁOŻENIA
Podstawową korzyścią projektu jest stała i regularna prezentacja wartościowych i wysokiej jakości przedstawień teatralnych na Mazowszu, w miejscowościach, w których nie ma teatru jako takiego. W repertuarze sieci znajdą się przedstawienia wyprodukowane przez Teatr Mazowiecki oraz starannie wybrane spośród tytułów gościnnych. Oprócz pokazów spektakli będą organizowane wieczory autorskie poświęcone publikacjom z serii „Biblioteka Teatru” Teatru Mazowieckiego, w ramach której ukazała się książka „Pytania, które się nie kończą” Mai Komorowskiej i Tadeusza Sobolewskiego.
Spektakle będą grane cyklicznie w 11 wybranych ośrodkach, przy tym w bardzo przystępnej cenie biletów (tak aby cena biletów nie stanowiła bariery dostępu). Wpływy ze sprzedaży biletów będą przeznaczane m.in. na działania promocyjne i realizację wspólnych projektów, w tym premier, warsztatów teatralnych i edukacyjnych. Należy podkreślić, że wszyscy partnerzy programu ponoszą wspólną odpowiedzialność finansową za jego realizację i promocję.

CELE KULTUROWE, EDUKACYJNE I SPOŁECZNE
– dotarcie do licznej publiczności Mazowsza z repertuarem teatralnym TEATRU MAZOWIECKIEGO i budowanie stałej, wiernej teatrowi widowni regionalnej;

– kształtowanie świadomego odbiorcy teatru, doceniającego prawdziwą i wartościową sztukę teatralną;

– promocja sztuki artystycznej, jako alternatywy dla łatwej, rozrywkowej i komercyjnej oferty;

– aktywizacja lokalnych środowisk twórczych i społeczności lokalnych Mazowsza;

– wypracowanie atrakcyjnej oferty edukacyjno-kulturowej i warsztatowej dla uczestników programu, co przyczyni się do podnoszenia kompetencji kadry oświaty i kultury na Mazowszu;

– nawiązanie rzeczywistej, aktywnej i wieloletniej współpracy pomiędzy TEATREM MAZOWIECKIM a ośrodkami kultury na Mazowszu.

 

 

Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki
realizacja: estinet.pl