Repertuar

Hrabal 49 lat później – fotorelacja

30.03.2017

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem –nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.

Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory samego twórcy przypomnieliśmy podczas rozmowy z jego uczestnikami – prof. Joanną Goszczyńską i redaktorem Andrzejem Gordziejewskim, którą poprowadził Aleksander Kaczorowski – autor cenionych książek biograficznych o Hrabalu i, jak sam o sobie mówi, niezłomny piewca hrabalowszczyzny.

Po rozmowie Wojciech Pszoniak, przeczytał wybrane przez siebie fragmenty prozy Hrabala. Trudno chyba byłoby znaleźć innego aktora potrafiącego lepiej niż Wojciech Pszoniak oddać niepowtarzalny, słodko-gorzki styl spadkobiercy Jaroslava Haška – apologety życia, który mowę potoczną wzniósł na wyżyny uniwersalnej opowieści o człowieku i świecie.

Na zakończenie wieczoru odbył się wernisaż fotografii Ladislava Michálka pt. Magiczny świat Bohumila Hrabala i pokaz słynnego filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem, uważanego za jedno z arcydzieł kina światowego.  Wystawę otworzył jej kurator z Czech – Přemysl Řepa ze Stowarzyszenia Pro Photo.

Fotorelacja

Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki Teatr Mazowiecki
realizacja: estinet.pl